Wybierasz się na studia?To chyba najbardziej stresujący okres w życiu człowieka. Ledwo zdążył on zapomnieć o maturalnej nerwówce, zamknąć na klucz stosy notatek z powtórek i wykasować z telefonu numer korepetytora Ledwo otrzymał świadectwo dojrzałości, a już czekają go kolejne nerwy związane ze studiami.

Jaki kierunek? Która uczelnia? Nauki ścisłe, humanistyczne? I ... w czym ja właściwie jestem dobry?!

Pytań jest mnóstwo, jednak głowa do góry, początkujący studencie! To wszystko nie jest takie straszne, jakby się mogło wydawać. Wystarczy zastosować się do paru cennych wskazówek, wypracowanych przez rzesze doświadczonych przez życie studentów.

Jaki kierunek?

Nie każdy świeżo upieczony maturzysta wie, na co się zdecydować. Jeśli i Ty do tej pory nie wybrałeś kierunku studiów i odpowiedniej uczelni – nie jesteś w tym odosobniony.

Zastanów się nad swoimi mocnymi stronami. Wolisz pracować zespołowo, czy samodzielnie? Lubisz pracę na świeżym powietrzu, czy wolisz przytulny kącik z biurkiem i kubkiem herbaty. A może cenisz sobie indywidualnie narzucony grafik, bez sztywno uregulowanego rytmu dnia? Zapytaj swoich najbliższych – może którejś ze swoich cech zupełnie nie dostrzegasz? Być może warto też wybrać się do poradni doradztwa zawodowego – test predyspozycji zawodowych, parę pytań i ćwiczeń mogą Ci pomóc. Uczelnie w swojej ofercie studiów przygotowały wyczerpujące opisy proponowanych przez siebie kierunków. Czytaj, szukaj w nich siebie.

Pierwsze dni na uczelni

Absolutnie nie należy się bać. Warto uzmysłowić sobie fakt, że podobne początki czekają nie tylko Ciebie, ale także całą resztę z listy przyjętych na studia – już niedługo Twoich nowych znajomych. Przypomnij sobie , jaki byłeś dzielny pierwszego dnia w szkole. W podstawówce. W gimnazjum. W liceum. Taki początek studiów to jest pikuś.

Kto pyta nie błądzi

Czegoś nie wiesz? Zgubiłeś się w zawiłościach uczelnianych korytarzy? Nie jesteś pewny, czy aby nie należałoby wystosować do dziekana odpowiedniego pisma? I, zaraz zaraz, jak właściwie dziekan ma na nazwisko...?! Świeży student to gość, któremu jak najbardziej wypada pytać o wszystko. Nawet, wydawałoby się, z pozoru błahe sprawy. Ani panie z dziekanatu nie takie straszne jak je w dowcipach malują, ani starsi koledzy krzywdy zrobić nie dadzą swojemu – bądź co bądź - koledze po fachu. Wręcz przeciwnie – uczelnia to takie miejsce, gdzie za zadawanie pytań jest się wręcz chwalonym!

Zapisz sobie adres mailowy do samorządu studenckiego. Korzystaj z doświadczenia tych, którzy czują się na uczelni jak ryba w wodzie.

Ucz się pilnie

Oczywiście studia to czas inwestowania w siebie i zdobywania wiedzy. Twoja uczelnia ma lata doświadczenia w prowadzeniu studentów przez tajniki fachu, który zdobędziesz. Warto uczyć się systematycznie, choć nie każdy student to potrafi. Najczęstszą praktyką jest zostawianie wszystkiego na ostatnią chwilę... Tak, tak – student ma zwykle mnóstwo ciekawych pozauczelnianych zajęć. Kiedy jednak nadchodzi kolokwium – czyli taka studencka „klasówka” – trzeba porządnie przysiąść. Materiał konieczny do opanowania jest na pewno większy, niż na licealne sprawdziany. Student ma jednak na tyle gibki i bystry umysł, że wszystko łapie w mig!

Udzielaj się

Studiowanie to nie tylko uczenie się do kolokwiów i egzaminów. To także możliwość udzielania się w kołach naukowych i innych studenckich projektach. Rozejrzyj się po ofercie Twojej uczelni, na pewno znajdziesz coś dla siebie. Warto już na samym początku rozpocząć taką studencką przygodę – im później, tym trudniej. Korzyści są niebagatelne: dodatkowe plusy w oczach profesorów, wiedza i doświadczenie zdobywane „mimochodem”, oswojenie się z uczelnią i dodatkowe punkty do ubiegania się o stypendium naukowe.

Studia to często najciekawszy okres w życiu człowieka. To teraz Twój umysł przyjmie najwięcej wiedzy, o teraz zawiążesz wiele ważnych w swym życiu przyjaźni. Niejednokrotnie uczelnia stanie się Twoim drugim domem, a legitymacja studencka Twoim najważniejszym dokumentem tożsamości. Warto jak najpełniej wykorzystać ten czas. Trzymamy kciuki!

Kalendarz imprez i konferencji naukowych:

02

02

03

02

04

02

05

02

06

02

07

02

08

02

09

02

10

02

11

02

12

02

13

02

14

02

15

02

16

02

17

02

18

02

19

02

20

02

21

02

22

02

23

02

24

02

25

02

26

02

zobacz więcej...